ראשי » טיפול פרא-רפואי

טיפול פרא-רפואי


טיפול פרא-רפואיטיפולים פרא-רפואיים שמים לעצמם למטרה להשלים טיפולים קונבנציונליים של הרפואה המקובלת. פרא-רפואה כוללת תת-תחומים רבים, המהווים דרכי פתרון איזוטריים ואף שגרתיים ומקובלים בחיינו.

תחומים אלו כוללים, למשל, סוגי תרפיה המותאמים לכלל האוכלוסיה או לבעלי צרכים מיוחדים – החל מתרפיה במוסיקה לילדים או לבעלי לקויות תקשורתיות, תרפיה בעיסוק ואמנויות, דרך הידרותרפיה ועד לתרפיה באמצעות בעלי חיים.

מקצוע טיפולי נוסף המוגדר בשנים האחרונות תחת המטריה הפרא-רפואית הוא הטיפול הקוסמטי הפרא-רפואי, הכולל בעיקר טיפולים להאטת הזדקנות עבור בני גיל הזהב ומיגור מצבי אקנה.

המיוחד במקצועות המוגדרים כפרא-רפואיים הוא שהעיסוק בהם איננו מוגבל רק למטפלים המוסמכים כרופאים. בסיסו של חלק מעולם הפרא-רפואה הוא מדעי במובהק, אך חלקו האחר נשען יותר על פסיכולוגיה או רפואה אלטרנטיבית ולא מניח הכשרה רפואית קונבנציונלית.

למרות זאת, בשנים האחרונות מתעוררת מודעות ליד החופשית שבעיסוק במקצועות כאלה ולכן כיום, בעקבות הצעת חוק של אחמד טיבי וחברי כנסת אחרים שהתקבלה ב-2008, על העוסק במקצוע פרא-רפואי להחזיק ברשיון מטעם משרד הבריאות ובתואר ראשון רלוונטי לתחום ההתמחות שלו.

בין בעלי המקצועות המחוייבים לחוק זה נכללים העוסקים בתחומי בריאות כגון – פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ודיאטנות.

תרפיה במוזיקה ככלי טיפול פרא-רפואי

טיפול במוסיקה מוגדר כתרפיה פרא-רפואית, ובמסגרתה מטופלים אינדיווידואלים בעלי הפרעות תקשורת או משברים נפשיים. המטופלים זקוקים לתמיכה ושיקום בתחום התקשורת החברתית והביטחון העצמי.

האלטרנטיבה ה"קונבנציונלית" לטיפול כזה היא השיחה עם פסיכיאטר או פסיכולוג, כשבמצבים "קיצוניים" המטופל מוגדר ככזה הזקוק לטיפול כימי באמצעות תרופות.

תרפיה במוסיקה מניחה כי ניתן לפתור מצוקות ומכשלות נפשיות באמצעות החיבור בין המטופל למטפל ובין המטופל למוסיקה, כאשר המטפל מהווה תיווך בלבד.

ההתמקדות בכלי נגינה ספציפי או שליטה בכלי נגינה רבים מקנים למטופל תחושת שליטה בחייו בתחום קונקרטי שבהדרגה מחלחלת לתחומים נוספים ולפעמים ממש מתקשרת לרצונות כמוסים של אותו הפרט לרכוש שליטה בכלי מוסיקלי שלא יכלה להתאפשר לפני כן בחייו.

במקרים של ילדים או בוגרים בעלי לקויות תקשורת ואלמנטים של אוטיזם, הוכח כי הטיפול במוסיקה עוזר לשפר בעיות ספציפיות כמו המנעות מקשר עין, ריכוז, התמדה בפעולות למרות הכשלון, הבעת צרכים ובקשות באופן מובן ולקויות נוספות.

כמו כן נמצא כי התרפיה מעשירה את הדמיון ושמחת החיים ומסייעת לבניית אמון, הגברת תחושת שייכות, בניית מוטיבציה והתמדה, ופיתוח רגשי מגוון.

טיפול פרא-רפואי לאקנה

בתחום האסתטי, בעיה הנוגעת לרבים מאיתנו ושיש לה הצעות לפתרון המוגדרות בתחום הפרא-רפואי היא בעיית האקנה (חטטת).

דרכי הטיפול הקונבנציונליות רבות, החל משימוש בתכשירים היגייניים לרחיצה, מפילינג ועד לקרמים וסבונים מיוחדים לעור בעייתי (למשל Acnil, שאינו דורש מרשם רופא) ועד תרופות מרשם במינון קבוע, חיצוניות או פנימיות, כמו הכדורים הנפוצים Roacutane.

כל אחד מטיפולים אלה מראה תוצאות שונות בהתאם למטופל וחומרת בעייתו.

האופציה הפרא-רפואית נקראת טיפולים קוסמטיים פרא-רפואיים. על מנת לטפל באקנה ובעור בעייתי הקליניקות הקוסמטיות מציעות טיפולים שונים לניקוי העור ברמות שונות, בדומה לדרגות הפילינג הכימי (שטחי עד עמוק).

כך למשל מרפאות אלה מציעות פילינג יהלומים, טיפול הכולל הסרת תאי עור מתים ומתיחת העור באמצעות יהלומים חתוכים בלייזר, כשהטיפול מיועד לבעלי כל סוגי העור.

טיפול אחר ספציפי המסייע במקרי אקנה הוא טיפול באמצעות אנרגיית אור כחול, המעלה את הדלקות מהעור התחתון לרקמה העליונה, בה הן נרפאות ומתרחשת החלמה.

תוצאות טיפול זה דומות לאלה המושגות על ידי תרופות באמצעות הפה. בדומה לתהליך של תרופות אלה, במהלך הטיפול על ידי הקרן הכחולה נראית החמרה בעור אך עד סוף הטיפול – החל מהטיפול הרביעי מתוך עשרים – נראה שיפור.

בין המקצועות הפרא-רפואיים המוכרים על ידי ביטוח רפואי נמנים – אופטומטריה, סייעות, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, אמבריולוגיה, קלינאות תקשורת, גנטיקה קלינית, קרימינולוגיה קלינית, טכנאות דם, ספורט שיקומי, תזונה, טיפול משפחתי, טכנאות אולטראסאונד ואחרים.