ראשי » טיפולי עיניים

טיפולי עיניים


הראייה נחשבת על ידי רבים לחוש המספק לנו את מירב המידע על סביבתנו, יש האומרים כי העיניים הם החלון פנימה אל נפש האדם. מעצם היותן של העיניים איבר רגיש וכה חשוב בגוף האדם, קיימים מגוון טיפולי עיניים מורכבים שנועדו לפתור בעיות ראיה ומצבים רפואיים שונים.

קיראו בהרחבה על: אבחון בעיות ראיה אצל רופא עיניים

העיניים הן למעשה איברים הבנויים לקלוט אור דרך עדשה ולמקד באמצעותה תמונה על גבי הרשתית. רשתית העין היא זו שבתורה יודעת לחוש את גלי האור המוקרנים עליה ולתרגמם לאותות חשמליים המוזנים אל המוח דרך עצב הראיה שם הם מפוענחים וכך אנו "רואים".

מיקוד עדשת העין נעשה באמצעות שרירים ומאפשר קבלת תמונה ברורה של עצמים במרחקים משתנים. בעין תקינה המיקוד אפשרי ממרחק של  כעשרה סנטימטר, על עצמים הגדולים מספיק ניתן למקד את הראיה גם למרחק של קילומטרים.

צמצום והרחבת האישון היא תגובה רפלקסיבית (בלתי נשלטת) ומאפשרת ויסות כמות האור החודרת אל העדשה, כך מתאפשרת הראיה בתנאי תאורה משתנים.

ההליך כולו הינו כה עדין ומדויק עד כי נתפס כפלאי ממש. כבכול מערכת אחרת בגוף האדם גם הראייה חשופה לתקלות כתוצאה של מחלות, גנטיקה, תאונות וחבלות וכו'.

הנפוצות ביותר מבין אלה הן קוצר הראיה (קושי במיקוד למרחקים גדולים) ורוחק הראיה (קושי במיקוד מקרוב) שההתמודדות איתן נעשית על פי רוב באמצעות עדשות חיצוניות מתקנות, במשקפיים או כעדשות מגע.

כיום קיימת גם אפשרות לתיקון ליקויים כאלה באמצעות ניתוח לייזר (בשפת העם: הסרת משקפיים בלייזר).

הטיפולים לעיניים ניתנים במסגרת מרפאות עיניים הקימות במוסדות רפואיים שונים, בתי חולים, קופות חולים ואף מרפאות עצמאיות בודדות ורשתות של מרפאות כאלה.

בגין האמור לעיל, ולאור חשיבותה של הראיה לתקינות חיינו כמו גם המורכבות והעדינות של מערכת הראיה, שאיפתנו היא לנהוג בזהירות ורגישות מרביים בבואנו לבחור מרפאה שבה נקבל טיפול, בין אם מחויב המציאות ובין אם טיפול קוסמטי.

טיפולי עיניים נפוצים במרפאות עיניים ובקופות החולים

התיקון המקובל לרוחק / קוצר ראיה, דהיינו התאמת עדשה מתקנת, נעשה במסגרת מכון לאופטיקה על ידי אופטומטריסט אך גם מכונים שכאלה ניתן למצוא כיום במסגרת מרפאת עיניים או רשת מרפאות ובכל מקרה מקובל כי אופטומטריסט ידע להפנות במידת הצורך לאבחנה אצל רופא במרפאת עיניים.

התיקון ההופך שכיח ומקובל יותר ויותר כיום לרוחק / קוצר, מבלי להתעלם מן הבעיות והסכנה לסיבוכים הכרוכים בו, דהיינו ניתוח הלייזר להסרת משקפיים, מוצע כיום במסגרת כמעט כל מרפאות העיניים.

טיפול שכיח נוסף במרפאות עיניים הוא הטיפול בקטרקט (ירוד). קטרקט הוא עכירות מתפתחת של העדשה הפוגעת מסיבות ברורות בראיה.

לרוב מתפתח הקטרקט עם הגיל (קיים בדרגות שונות אצל כ-40% מהאוכלוסייה מעל גיל 60) אך יתכן גם קטרקט מולד, כתוצאה מחבלה, המופיע בגיל מוקדם.

הטיפול בקטרקט הוא ניתוח בו מוסרת העדשה העכורה ומושתלת במקומה עדשה מלאכותית, ניתוח זה כיום נחשב פשוט ביותר ואינו דורש אשפוז.

קיימות מחלות עיניים שונות העלולות לפגוע בחלקים שונים של העין (כגון בקרנית, אישון, קשתית, עדשה, רשתית, עצב הראיה, שרירי העין ועוד).

טיפולים שונים הנחוצים לצורך התמודדות עם מחלות שכאלה ניתנים במרפאות העיניים הפרטיות או כאמור, באמצעות קופות החולים מכבי, מאוחדת, לאומית או שירותי בריאות כללית.

לעיתים קיימת חשיבות בקבלת טיפול בהקדם על מנת למנוע ככל הניתן התפתחות הנזק מהמחלה, לצורך כך מומלץ, במיוחד אצל מי שמועד לסבול ממחלה שכזו (למשל מסיבות גנטיות, כתוצאה מתנאים בסביבת העבודה ועוד) לפנות לביצוע בדיקת עיניים תקופתית על ידי רופא עיניים במסגרת מרפאת עיניים.

עוד טיפולים הם טיפול בעין עצלה (עין שהראיה באמצעותה מנוונת בשל יחוס פחות חשיבות אליה מצד המוח מסיבות שונות), פזילה, שהם ליקויים הקשורים במקרים רבים זה אל זה.

טיפולים כאלה עשויים להיות שוב כירורגיים או באמצעים אחרים (תרגול שרירי העין ועוד).

מובן שרשימה זו היא חלקית בלבד ובמרפאות עיניים ניתנים טיפולים רבים נוספים להתמודדות עם ליקויים שונים במערכת הראיה ואף תיקונים קוסמטיים.

בחירת מרפאה מתאימה לצורך טיפול בעיניים

מכל האמור לעיל ברורה החשיבות שבבחירה זהירה של המרפאה במסגרתה נבחר לקבל את הטיפול הנדרש או המבוקש על ידינו.

כדאי לערוך השוואה בין מספר מרפאות הבאות בחשבון ולבדוק מי בדיוק יהיה האדם שייתן את הטיפול בפועל (לא מספיק כי המרפאה היא בבעלות או תחת ניהולו של רופא בעל שם), כמה ניסיון יש לרופא שיטפל בך ולמרפאה בכלל, בביצוע הטיפול הספציפי לו הנך נזקק.

יש לזכור כי אין הכרח להמשיך בטיפול באותה מסגרת בה זוהתה הבעיה (למשל אם אובחנה על ידי רופא בקופת חולים ניתן לבחור בטיפול במרפאה פרטית).

כל אלה יבחנו במקביל לקבלת הצעות המחיר ויש לייחס לכל גורם את המשקל הראוי לו במצב הנוגע לנו וכך להגיע להחלטה מושכלת. אם נסכים כי בריאות הנה עניין מורכב ביותר, הרי שאנו חייבים להסכים כי בריאות העיניים שלנו חשובה ביותר ולכן יש לייחס לנושא תשומת לב מירבית.