ראשי » בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר


מדריך תמציתי שמסביר את כל מה שחשוב לדעת על בדיקת מי שפיר. מדוע וכיצד מבצעים את הבדיקה? ומי מהנשים בהריון צריכה לעבור אותה? על כל אלה ועוד בסקירה שלפניך…

בדיקת מי שפיר (amniotic fluid test or AFT) מיועדת במטרה לאבחן מחלות תורשתיות ומחלות גנטיות שונות אצל העובר, כדוגמת תסמונת דאון (Down's syndrome).

באמצעות הבדיקה ניתן לזהות הפרעות שונות במבנה הכרומוזומים ובמספרם, והפרעות גנטיות אחרות הקשורות לתעלה העצבית של העובר.

את בדיקת מי השפיר ניתן לבצע החל מהשבוע ה-15 להריון ועד סמוך ללידה, אך בישראל נהוג לבצעה בין השבוע ה-16 לשבוע ה-20 להריון.

במקרים בהם קיים חשש של זיהום או במקרים בהם בבדיקת האולטרא סאונד (Ultrasound) עלה חשד לקיום בעיה כרומוזומלית אצל העובר, מבוצעת בדיקת מי שפיר גם במהלך השליש האחרון של ההריון.

בדיקת מי השפיר מעוררת לא אחת חששות מסיכונים, ושיקולים שונים עולים בעד ונגד ביצועה. עם זאת, הקפדה על הליך מקצועי ומדויק מקטינה בצורה משמעותית את הסכנות הכרוכות בה.

קיראי בהרחבה בנושא: הריון בריא

מי זקוקה לבדיקת מי שפיר?

ישנם מספר מצבים בהם מומלץ לבצע בדיקת מי שפיר:

הריון מעל גיל 35 – לפי המלצות משרד הבריאות כל אישה הרה מעל גיל 35 צריכה לבצע את הבדיקה.

שכן, במחקרים שונים בתחום נמצא קשר בין הריון בגיל מבוגר יחסית ובין סיכון גובר ללדת תינוק עם בעיות כרומוזומליות ובעיקר תסמונת דאון. לפי נתוני סטטיסטיקה של מחקרים אלה, הסיכון ללדת תינוק הסובל מתסמונת דאון גדל ככל שגיל האישה ההרה גדל.

בדיקות הריון לא תקינות – נהוג לבצע בדיקת מי שפיר גם במקרים בהם התגלו ממצאים בלתי תקינים בבדיקות הריון שגרתיות, כדוגמת: בדיקת אולטרא סאונד, בדיקת שקיפות עורפית (Nuchal translucency) וכן סקירת מערכות.

תוצאות גבוהות בבדיקות סקר ביוכימי – מומלץ לערוך את הבדיקה גם כאשר בבדיקות סקר ביוכימי, נמצא ערך חלבון עוברי (AFP) גבוהה מהממוצע. שכן, ערך גבוה זה הוא לעיתים סימן לסיכון מוגבר להולדת תינוק עם הפרעה במערכת העצבים המרכזית (Central Nervous System).

ליקוי גנטי – מומלץ לבצע בדיקת מי שפיר גם במקרים שונים בהם ההורים הם נשאים של גן פגום כלשהו, וקיים חשש להתפתחות מחלה גנטית אצל העובר. במקרים אלה בדיקת מי השפיר היא מורחבת וכוללת אבחון מבנה הכרומוזומים ומספרם וגם בדיקה ישירה של הגן הפגום.

קיראי בהרחבה בנושא: יעוץ גנטי

ביצוע הבדיקה – amniotic fluid test or AFT

בדיקת מי שפיר נמשכת כמה דקות בדרך כלל ואיננה כואבת כלל. הבדיקה מתבצעת בתנאי סטריליזציה גבוהים ובדיוק מרבי, כדי לצמצם סיכונים ולמנוע מצבים של זיהום. הרופא מחדיר מחט דקיקה אל שק מי השפיר ושואב כ-20 סמ"ק מנוזליו.

כדי למנוע מצבים בהם תפגע המחט בעובר או באזור רגיש אחר, מתבצעת הבדיקה תוך התבוננות מתמדת במכשיר אולטראסאונד המוצמד לבטנך.

לאחר הבדיקה, מועבר הנוזל שנשאב מהרחם למעבדה, והתאים עוברים תהליך ריבוי מלאכותי לצורך בדיקתם. לפיכך מתקבלת התשובה רק בתום שלושה שבועות מיום הבדיקה. צריך לזכור כי ניתן לבצע בדיקה דחופה, שאז התוצאות יתקבלו מהר יותר.

לבדיקת מי שפיר ישנם יתרונות ובגם חסרונות. באמצעות הבדיקה ניתן לאבחן מומים אצל העובר אך היא גם מעלה במידה מסוימת את הסיכון להפלה. במקרים נדרים, עלולה הבדיקה לגורם גם לזיהום, לצירים מוקדמים ולירידת מים מוקדמת.

קירוא עוד בנושאים קרובים: