ראשי » טיפול זוגי

טיפול זוגי


על מנת להבין טוב יותר את מהותו האמיתית של טיפול זוגי, פנינו לשוחח עם ד"ר אילן טל, מנהל מרכז ד"ר טל – הקליניקה לתמיכה נפשית ורגשית שלה סניפים בתל אביב ובחיפה. ד"ר אילן טל הנו מומחה בעל שם עולמי ובקליניקה שבבעלותו עובדים עשרות מטפלים מקצועיים, המציעים מגוון רחב של טיפולים המתאימים לזוגות ובני משפחה.

אריאל וכרמית פנו לקבלת טיפול זוגי בעקבות מריבות בלתי-פוסקות וחוסר יכולת להגיע להסכמה או פשרה על נושאים משמעותיים, אך גם על נושאים פעוטים יותר – למעשה, הם כבר לא יכלו לסבול את האווירה שהשתררה ביניהם ובבית והחליטו להיעזר בגורם מקצועי.

תמר ואיציק הגיעו לטיפול זוגי כי איציק הרגיש שמשהו השתנה לאחרונה אצל תמר: היא כבר לא שמחה, לא מעוניינת לבלות עמו, היא עצובה או עצבנית ובעיקר לא מוכנה לשוחח על מה מטריד אותה.

איציק רצה לעזור לתמר ובעיקר למנוע את הדרדרות המצב ביניהם ולהשיב את הזוגיות למה שהייתה פעם, תמר הסכימה ויחד הם גילו מה בדיוק השתבש ואיך אפשר לשנות ולשפר את הזוגיות שלהם מאותה נקודה.

ליפעת והראל לא היו מריבות יוצאות דופן או קשיים שהעיבו על הזוגיות שלהם, להיפך – היה להם טוב ביחד, הם תכננו להתחתן ולהביא ילדים יחד, אבל חיפשו מקום להכיר טוב יותר אחד את השני, ללמוד כיצד להתמודד יחד גם במצבי לחץ, איך להקשיב טוב יותר אחד לשניה ואיך להתכונן לשינוי שהם עתידים לעבור.

טיפול זוגי הוא מסגרת בה משוחחים בני הזוג על עצמם ועל המרחב הזוגי הייחודי שלהם. מסיבה זו, טיפול זוגי פונה להתמודדות עם קשיים שונים, אך גם מסייע לזוגות להכיר טוב יותר עצמם ולכונן שיח מיטיב יותר, גם אם אין בעיות יחודיות.

קיראו בהרחבה על: זוגיות במשבר והצורך לקבל יעוץ זוגי

מתי כדאי לפנות ולקבל טיפול זוגי?

אנשים פונים לטיפול זוגי ממגוון רחב של קשיים. פעמים רבות התערבות של גורם מקצועי מסייעת בהתמודדות של בני הזוג עם חיכוכים ומריבות חוזרות ונשנות.

לעיתים בני הזוג עוברים תקופת משבר, כתוצאה מפיטורין, קושי עם אחד הילדים, מחלה קשה של קרובים, מעבר דירה, אבל במשפחה ועוד, והם זקוקים לגורם מקצועי על מנת לעבור את תקופת המשבר ובעיקר לרכוש כלים כיצד למנוע פגיעה בקשר הזוגי בעקבותיה ואיך להתאושש ממנה.

קשיים בזוגיות לא תמיד באים לידי ביטוי במריבות תכופות. ישנם זוגות שהשתיקה רבה יותר ביניהם והם כמעט ואינם מתקשרים, באף צורה.

תחושה של ריחוק וזרות בין בני הזוג מעיבה מאוד על חייהם הזוגיים והפרטיים כאחד וחשוב להתייחס אליה ולהבין את מקורה.

קשיים אחרים שיכולים להביא בני זוג לטיפול הם בגידה של אחד מבני הזוג או שניהם, תחושת אי-אמון, אי-שביעות רצון מהזוגיות, בעיות מיניות, חוסר יכולת להגיע לפשרות, תחושה של אובדן האהבה, של עיסוק בפרטים הקטנים של חיי היום-יום ואובדן התשוקה בין בני הזוג, וכן תחושה של בדידות – כן, גם בתוך הקשר הזוגי.

טיפול זוגי אינו מיועד רק לזוגות נשואים, אלא גם לזוגות שאינם נשואים, לזוגות שמתלבטים אם להתחתן וכן לזוגות שמעוניינים להיפרד או לפרק את הנישואין, אך מחפשים לעשות זאת בכבוד, תוך פגיעה מינימלית בעצמם ובמשפחה.

מה עושים במסגרת טיפול זוגי?

ראשית כל, טיפול זוגי פונה לקשיים עמם הגיע הזוג ולהתמודדות ראשונית עמם. טיפול זוגי הוא המקום לשוחח על כל התכנים מעוררי המחלוקת בין בני הזוג, על הקשיים שחווה כל אחד עם השני ועל המצוקה שהוא חש בעקבות כך.

הם גם מבינים שטיפול זוגי איננו בית משפט ואין מטרתו למצוא אשמים. אם בני הזוג אכן מעוניינים בשינוי עליהם להבין כי שניהם צריכים "לעבוד בשביל זה". תובנה משמעותית זו היא אבן בסיס בטיפול הזוגי, כאשר, לזוגות רבים זוהי התנפצות של תקווה כלשהי שהמטפל הזוגי יהיה הבורר ביניהם ויחליט מי אשם במה.

אלא שמהרה עליהם להבין שאין זה מתפקידו של המטפל ואין זו מטרתו של הטיפול.

יחד עם המטפל, לומדים בני הזוג להכיר את דפוס היחסים שלהם, מהם הקונפליקטים העיקריים שלהם ואיך נוצרו. עיקרו של הטיפול היא לזהות את המכשולים הניצבים בפני בני הזוג ולבנות שיח נכון ובריא יותר.

תקשורת בריאה היא המפתח לשינוי ושיפור מערכת היחסים. אחת התובנות המשמעותיות שמעניק הטיפול הזוגי היא הצורך המתמיד באחזקה – כאשר בני זוג מפסיקים להשקיע בקשר הוא ידעך או יעלו קשיים ומריבות.

בעיות בזוגיות אינן חייבות להסתיים במפח נפש. הכוונה של איש מקצוע מעניקה תובנה אחרת על מערכת היחסים, כלים להתמודדות עם קשיים, בהווה ובעתיד וסלילת הדרך לחיים שלווים, מספקים ומאושרים יותר – יחד.

ליחצו כאן למידע נוסף על טיפול זוגי – הקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית של ד"ר אילן טל.

לקריאה נוספת ליחצו:

טיפול בנחירות – יש פתרון לנחירות ובת הזוג לא צריכה להשאר ערה כל הלילה…