ראשי » טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי


טיפול פסיכולוגי הוא שם כולל לטיפול הנעשה באמצעות שיחות ומכונה גם פסיכותרפיה, כלומר טיפול נפשי. קיימות שיטות וטכניקות שונות במסגרת הטיפול הפסיכולוגי.

כך, ישנם מטפלים המסיעים למטופליהם בשיטה הדינמית המתבססת על התיאוריה של פרויד וממשיכיו, ישנם ששמים דגש על טיפול באמצעות טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות או על טכניקות אחרות שפותחו עם השנים ורבים אחרים, משלבים בין השיטות, בהתאם לצרכים של המטופל.

מתי פונים לטיפול פסיכולוגי ולמי הוא עוזר?

טיפול פסיכולוגי פונה למגוון רחב של מצבים ואינו מחויב לפנות רק למקרים "קשים". למעשה, כמעט כל אחד יכול למצוא עניין ותמורה בטיפול פסיכולוגי. גם הרצון והצורך לשיפור איכות החיים והשגת שלווה ורוגע הם סיבה לגיטימית ביותר לפנייה לקבלת טיפול.

לכן, אם ברצונך למצוא כיוון בחיים, להכיר את עצמך טוב יותר, לשפר את איכות חייך או להתמודד עם קשיים רגשיים שונים, יתכן וטיפול פסיכולוגי ייתן לך את המענה הראוי.

כמו כן, תחושות חרדה, דיכאון, העדר בטחון עצמי, בעיות התנהגות בילדים, מרד גיל ההתבגרות, הפרעות אכילה, קושי למצוא זוגיות, הכוונה לקריירה, גם הן דוגמאות למצבים היכולים להביא אדם לכדי פניה לטיפול פסיכולוגי.

"לדבר עם מישהו שאני לא מכיר? מה יעזור לי לשכב על ספה ולדבר? איך מישהו אחר יכול להבין מה עובר עלי?"

שאלות אלו ועוד הן שאלות נפוצות כאשר עולה האפשרות של טיפול על ידי פסיכולוג – טיפול נפשי. חששות אלו מובנים ומאפיינים לא מעט אנשים הפונים לטיפול פסיכולוגי.

במקרים רבים, חלק מהטיפול הפסיכולוגי מתייחס לחששות אלו, ולמעשה יש להן חשיבות רבה הן ביצירת הקשר שבין המטפל למטופל והן בעיבוד התכנים האישיים של המטופל ובסיוע לו במצוקה, בקושי או בסיבה בגינה הוא פנה לטיפול.

מה עושים במסגרת הטיפול?

טיפול פסיכולוגי, בראש ובראשונה, הוא טיפול המכוון לחלק הנפשי של האדם – הרגשות, המחשבות, הזיכרונות והמאווים שלו. חלקים אלו, לא פעם עלולים לגרום למצוקה לאדם ובדומה לגוף, גם הם עלולים להיפגע.

בהקבלה נוספת לגופנו: כשם שאיננו מזניחים איתותים שונים של הגוף, כמו כאבים, חום או חולשה, כך גם אין עלינו להזניח את איתותי הנפש, הבאים לידי ביטוי למשל בחוויות של פחד, עצבות, לחץ נפשי ועוד.

שנית, טיפול פסיכולוגי, הוא טיפול הנעשה באמצעות תכנים נפשיים – בדרך כלל באמצעות שיחות על רגשות ומחשבות, אך לא פעם גם באמצעות עיבוד של חלומות, פנטזיות ועוד.

למעשה, הרצון לשתף ולהביע את הרגשות והמחשבות שלנו הינו צורך כלל-אוניברסלי. בפסיכולוגיה, ידוע כי לצורך זה יש יתרון גדול, ולמעשה הוא המפתח לשינוי וקידום העצמי.

הטיפול ניתן על ידי פסיכולוג או פסיכולוגית מומחים, ונעשה באמצעות שיחות בסביבה אישית ונעימה.

במסגרת זו הפסיכולוג מסייע למטופל להביע את הקשיים או התחושות המטרידות אותו, להבין יחד איתו מהיכן נובעים קשיים אלו, ובהמשך לגבש פתרונות ודרכים לחולל שינוי.

אך, יותר מהכל ידוע כי בכל מה שקשור בהצלחת טיפול פסיכולוגי, חשובה מאוד יצירת סביבה המעניקה ביטחון, אמון והכלה עבור המטופל. לקשר שנוצר בין המטפל למטופל וליצירת האמון ההדדי בין השניים, חשיבות משמעותית בהשגת מטרות הטיפול.

מכאן, שלפני שבוחרים את סוג הטיפול המתאים ביותר, חשוב לבחון האם נוצר קשר עם המטפל, האם חשים עמו בנוח והאם מעוניינים לצעוד יחד איתו, בדרך לפתרון הקשיים והקלה על המצוקות.

רק לאחר מכן, מומלץ, יחד עם המטפל, לחשוב על הדרך הטובה ביותר לעשות כן ולהביא לשיפור איכות החיים, השבת השמחה וריפוי הנפש.

לסיום נציין כי ניתן לקבל טיפול פסיכולוגי במסגרת כל קופות החולים בישראל, וכמובן שניתן תמיד לפנות אל מטפל עצמאי ולקבל טיפול פרטי ודיסקרטי, בכל מקום בישראל.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

תרופות נגד דיכאון – מגוון תרופות למצבים שונים של דיכאון
פסיכודרמה כשיטת טיפול – מה אתם יודעים על השיטה?
זוגיות במשבר – טיפול פסיכולוגי וייעוץ מקצועי לזוגות