ראשי » אבחון מומים בעובר

אבחון מומים בעובר


מקרים מצערים בהם נולד תינוק עם מומים קשים כמו חוסר באיברים, חוסר בעצמות או מחלות שונות הגורמות לו לנכות אינם נדירים למרבה הצער. מקרים אלה נובעים לא אחת עקב טעויות של רופאים שהיו אמורים לאבחן את אותם מומים בעת המעקב השגרתי אחר ההריון.

מומים אלו יכולים להתגלות במהלך בדיקות שגרתיות או מתקדמות יותר אשר עורכים לאישה במהלך ההריון.

אי גילוי המומים בשלב זה יוביל ללידת תינוק אשר לא יוכל לתפקד בצורה עצמאית במהלך חייו ואופן הטיפול בו יעלה כסף רב למשפחתו וישבש את אורח חייהם הרגיל.

ברור כי בלתי אפשרי לגלות את המומים על ידי בדיקות בסיסיות ולעתים נדרשות בדיקות מקיפות יותר שלא מבוצעות במהלך הרגיל של ההריון.

נשאלת השאלה, האם הרופאים חייבים להעמיד בפני האישה באופן ברור את האפשרות לביצוע בדיקות מקיפות יותר גם כשלא קיים סיכון גבוה לקיום מומים בתינוק.

החובה בעדכון האישה בדבר הבדיקות האפשריות במהלך ההריון

כך למשל נדון הדבר בתא (י-ם) 8208/06 נועם סבגיאן נ' מכבי שירותי בריאות כללית.

במקרה זה עברה האישה מספר בדיקות החל מהשלבים הראשונים של ההריון כמו בדיקות אולטרסאונד ו/או בדיקות דם, וכן סקירת מערכות בסיסית הבוחנת את מצבו של העובר, בדיקה שנמצאה תקינה.

גם בשלב מתקדם של ההריון, במהלך השבוע ה-33 עברה האישה בדיקת אולטרסאונד שנמצאה תקינה, אם כי לא בוצעה בשלב זה סקירת מערכות כל שהיא.

למרות כל אלו, כשנולד התינוק התגלו בגופו מספר מומים כמו: חוסר באחת מעצמות הצלעות, חוסר ביד ימנית והתפתחות לקויה של ידו השמאלית.

עקב כך נטענו על ידי משפחת התינוק טענות רבות של רשלנות רפואית בדבר חוסר הגילוי של המומים בעת הבדיקות שנערכו ואי ידוע של האישה בדבר בדיקות נוספות ומקיפות יותר אשר ביכולתה לעשות פרט לבדיקות שביצעה ובפרט סקירת מערכות מורחבת אשר ניתן לבצעה במסגרת הרפואה הפרטית.

בית המשפט קיבל את טענות המשפחה בחלקן וקבע כי אי מתן הסבר בדבר בדיקות נוספות ובפרט סקירת מערכות מורחבת אשר יכלה לגלות את המומים במקרה זה היא רשלנות רפואית.

בית המשפט הוסיף כי תמיד על הרופאים להעמיד בפני האישה את האפשרות לערוך בדיקות מקיפות יותר לאחר שהבדיקות הבסיסיות שהם מבצעים מתגלות כתקינות, והצביע על פעולה זו כפרקטיקה רפואית נהוגה ובפרט על רקע הוראות חוק זכויות החולה.

בנוסף קבע בית המשפט כי אישה סבירה אשר היה מוסבר לה על קיומה של הסקירה המורחבת המקיפה יותר הייתה עשויה להחליט על ביצועה הבדיקה ולכן מחויב בית החולים להסביר לה על קיום הבדיקה.

בהמשך לכך הוסיף וקבע בית המשפט כי ניתן לקבל פיצויים בגין אי גילוי מומים בהריון עקב החוסר בביצוע של בדיקות אלו.

בסיומו של הדיון קבע בית המשפט סכום פיצויים של כ-1,500,000 ₪ לטובת משפחתו של הילד עקב הסבל הנפשי, ההוצאות בגין הטיפול ואובדן ההשתכרות.

אם גם אתה לא קיבלת את הטיפול הרפואי ההולם, פנה אל עורך דין רשלנות רפואית לצורך יעוץ משפטי.